У Львівській міській раді вирішують як облаштувати простір на вулиці Стрийській, де раніше був Монумент слави. Пам’ятку вже демонтували і перенесли до музею “Територія терору”.
Тим часом готують технічне завдання для архітектурного конкурсу, який визначить, що ж буде на місці скандального пам’ятника.
“Місто планує докорінну трансформацію простору, що на вул. Стрийській. Планується зміна функціоналу та естетичної частини, адже це важливе місце з точки зору містобудування. Звісно, цінні монументальні елементи будуть збережені та музеєфіковані”, – розповів начальник управління архітектури Антон Коломєйцев.
Він каже, що одним із найважливіших елементів є облаштування пам’ятника Героїв України. Проте як саме все буде облаштоване, вирішуватимуть на конкурсі. Тому було прийняте рішення виконавчого комітету про проведення архітектурного конкурсу щодо облаштування території парку культури та відпочинку ім. Б. Хмельницького і території на вул. Стрийській.
“І найголовніша складова конкурсу – це складова пам’яті, бо на цьому місці має бути простір, присвячений Героям України. Однак, як цей простір буде виглядати, все буде залежати від результатів конкурсу. Ми будемо робити все, щоб цей простір був зразковим. Тому зараз паралельно відбуваються комісії щодо музеєфікації елементів і їх демонтажу, та підготовка конкурсу”, – сказав Антон Коломєйцев.
За словами Ольги Гончар, директорки музею «Територія терору», вже завершено демонтаж і переміщення до музею усіх горельєфів. Ще залишаються дві скульптури – воїн і жінка, які є частиною Монументу. Зараз працює комісія, яка вирішують, як будуть демонтовані і куди переміщені ці два об’єкти.
“Елементи Монументу слави з вул. Стрийської демонтовують і переміщують до нас у музей. П’ять солдатів були переміщені у 2019 році, всі інші горельєфи були переміщені вже цього року. Наш музей збирає колекцію радянського монументального мистецтва, яка була в публічному просторі, щоб експонувати, досліджувати, і на прикладі цієї колекції, розповідати, як працювала монументальна пропаганда і як тоталітарний режим займався інформаційним нав’язуванням”, – розповіла Ольга Гончар.
Додамо, на прикладі такої колекції у нас розроблена екскурсія. Вона вже побувала у Відні на виставці «Країна між вогнем і вогнем». Також тут провели ряд дискусій, як співпрацювати з радянською спадщиною.